Jedna z otázek položených respondentům zněla “Komu byste rozhodně nepůjčili?” 80 procent Čechů se jednoznačně shodlo v odpovědi. Peníze by nikdy nepůjčili žádné politické straně. 50 procent lidí nedůvěřuje kolektivním půjčkám, které na český trh přišly pod názvem P2P neboli peer-to-peer půjčky. Ty si důvěru získávají pomalu. Státu by neposkytlo půjčku 35 procent Čechů.
Velkou důvěrou Češi neoplývají ani vůči svým kolegům v práci či přátelům. Kolegovi v práci by nepůjčilo 50 procent Čechů a kamarádovi by nepůjčilo 8 procent lidí. Jako hlavní důvod většinou uvedli to, že půjčky mezi dobrými přáteli nedělají dobrotu. A jak dopadli Slováci? Ti mají v P2P půjčky ještě větší nedůvěru, a proto skončily na prvním místě. Na místě druhém se pak umístily politické strany.
Od přátel se peníze nepůjčují
Velice podobné odpovědi zazněly i v případě otázky “Od koho byste si peníze nikdy nepůjčili?” Kupodivu na prvním místě skončily nebankovní společnosti. 59 procent Čechů by si nebankovní půjčku nevzalo, ani kdyby na jídlo nebylo. Hlavním důvodem je obava z vysokých úroků a nekonečných splátek a poplatků. Jak vidno, dobrou pověst několika málo poctivých nebankovních společností stále více kazí neférové až podvodné podmínky tisíce nebankovních společností a úvěrových predátorů.
Neslavně na druhém místě skončily opět P2P půjčky. Ačkoliv se o nich stále více mluví, 50 procent Čechů by tímto způsobem o půjčku nepožádalo. Své nejbližší přátele by o půjčku nepožádala třetina dotázaných. Opět platí, že peníze dlouhodobé vztahy nepodporují, ale spíše likvidují. Od kolegy z práce by si nepůjčilo 13 procent lidí. A co na to Slováci? Slováci s námi sdílí podobný názor jen s tím rozdílem, že na třetím místě skončili kolegové v práci a na čtvrtém nejbližší přátelé.
“Příjemně nás překvapilo, že Češi a Slováci se začínají orientovat v oblasti spotřebitelských půjček. Obecně se věnují zejména poskytovatelům půjček a nabídky ihned on-line srovnávají. Nebankovní společnosti, kterých se v poslední době vyrojilo několik set, u Čechů propadly. Každý druhý Čech jim nedůvěřuje,“ vyjádřil se k výsledkům průzkumu Vladimír Michna, mluvčí banky Zuno.
Češi chtějí ušetřit a nejvíce si půjčují na bydlení
Jak Češi, tak i Slováci si půjčují především na koupi nemovitosti nebo rekonstrukci bytu či domu. Mít vlastní bydlení je pro oba národy zásadní. Bohužel si zástupci obou národů velice často půjčují půjčky na splácení předchozích dluhů. Půjčky si také berou na nové auto, motocykl, elektroniku i dovolenou. V moderní společnosti, která život na dluh považuje za normální, se najdou lidi, kteří by si peníze nikdy nepůjčili. Takto rezolutně odpovědělo 19 procent Čechů a 13 procent Slováků.
V rámci průzkumu došlo na přetřes toho, podle čeho si lidé půjčku vybírají a jaká kritéria jsou pro ně rozhodující. Pro Čechy jsou stěžejní výše měsíčních splátek, celková úspora a nový úrok v případě refinancované půjčky. “Při podrobnějším zkoumání jsme zjistili, že Slováci oproti Čechům věnují více pozornosti právě novému úroku a měsíčním splátkám. Naopak Češi se více soustředí na informace o případných extra poplatcích,“ doplnil Vladimír Michna. Pokud se jedná o výběr společnosti, lidé důvěřují především bankovním institucím. Méně už nebankovním společnostem či zprostředkovatelům P2P půjček.
Úrokové sazby u půjčky začaly konečně klesat a 50 procent Čechů by uvítalo sazbu nižší než 5 procent. Skutečnost je bohužel méně příznivá a většina lidí získá u půjčky úrok až kolem 10 procent. „Úroky u půjček jsou na historickém minimu, u banky můžete dostat i 4,9 procenta. Spousta lidí se ale stále nechává zlákat zdánlivě výhodnými nabídkami a kvůli skrytým podmínkám a poplatkům platí zbytečně moc. Situaci by měl zlepšit nový zákon o půjčce, ale hlavně lepší edukace lidí,“ poukazuje Vladimír Michna.
TIP: Potřebujete si vzít půjčku, ale bojíte se, na koho narazíte? Na Půjčka.cz najdete bezpečné půjčky pouze od ověřených společností.