Nakupujte na ověřených e-shopech
Výběr internetového obchodu je zásadní. Některé velké e-shopy jsou natolik známé, že jejich další ověřování není nutné. Neznámé e-shopy prověřujte vždy obzvláště, je-li jejich nabídka podezřele levná. Falešné e-shopy s oblibou podvodníci využívají k lákání platebních údajů z důvěřivých zákazníků.
Sledujte například hodnocení e-shopů na stránkách Zboží.cz a Heureka.cz. Vyhledejte a přečtěte si recenze skutečných uživatelů. Na vybraném e-shopu by taktéž nikdy neměly chybět podstatné údaje o obchodníkovi (sídlo firmy, telefonní číslo, e-mail a další).
Prohlédněte si webovou adresu
Spolehlivé e-shopy využívají zabezpečené webové stránky, jejichž adresy (tzv. URL) začínají zkratkou https://, nikoliv http://. Chybějící písmeno “s” naznačuje, že může jít o web s nezabezpečeným přenosem dat. Těm je doporučeno se vyhýbat. Nejbezpečnější jsou webové stránky, jež mají před URL symbol zámečku značící zabezpečený šifrovaný přenos dat SSL certifikátem.
Upřednostňujte tradiční platby
Před samotným nákupem si zkontrolujte nabízené možnosti placení a platební podmínky. Nejvíce bezpečné jsou tradiční platební možnosti, mezi něž patří platba kartou, bankovní převod a platba na dobírku. Nevadí, pokud e-shop nabízí i jiné způsoby placení (např. GoPay, PayPal, Twisto, a jiné), neměly by však být jedinými.
Využívejte obchody podporující 3D Secure
3D Secure představuje další vrstvu zabezpečení plateb kartou na internetu. Zákazník ji musí potvrdit buď pomocí číselného kódu zaslaného bankou v SMS zprávě nebo v mobilním bankovnictví. Přenos údajů je zakódovaný a platební údaje jsou chráněny. Vaše údaje obdrží přímo banka, k obchodníkovi se nedostanou.
Ihned po platbě se odhlaste
Nejbezpečnější je platby provádět v domácí sítí na vlastním počítači a mobilu. Pokud se rozhodnete nakupovat na cizím zařízení nebo mimo vlastní síť například v restauraci, obchodě nebo na návštěvě, po provedení platby se vždy odhlaste.
Své platební údaje nikomu nesdělujte
Své platební údaje pečlivě chraňte. Nemějte je napsané poblíž platební karty, ani je nikomu nesdělujte. Platební karty nedávejte z ruky, nepůjčujte je, ani nefoťte a neposílejte. Pokud by po vás tyto údaje někdo vyžadoval prostřednictvím e-mailu nebo telefonicky, s největší pravděpodobností půjde o podvodníky.
VÍTE, ŽE: Banky po svých klientech sdělení celého čísla platební karty po telefonu či e-mailu nikdy nevyžadují?
Nastavte si finanční limity pro platby na internetu
V internetovém či mobilním bankovnictví si nastavte maximální limity pro platby online. Dojde-li ke zneužití či odcizení karty, zloděj nebude moci provést platbu nad tento limit. Nastavte si limity klidně na nulu. V případě potřeby můžete limity za účelem placení kdykoli a s okamžitou platností navýšit.
Jak se zachovat při zneužití platební karty
-
Jednejte rychle a zneužití platební karty nahlaste bance okamžitě, jak jej zjistíte.
-
Platební kartu ihned zablokujte. Lze to provést online, telefonicky nebo osobně na pobočce banky.
-
Bance předložte důkazy, že jste platební transakci neprovedli nebo nepovolili.
- Pokud banka reklamaci platby zamítne, obraťte se na Finančního arbitra ČR.