Z průzkumu z roku 2016 agentury STEM/MARK vyplývá, že o půjčku svého příbuzného nebo blízkého přítele požádá až 40 % Čechů. Nejčastěji se s prosbou o půjčku obrací děti na své rodiče. Neobvyklé ale nejsou ani půjčky mezi sourozenci, vzdálenějšími příbuznými či dlouholetými přáteli.
Půjčka v rodině = nejvýhodnější půjčka?
Důvody pro takovou půjčku jsou zřejmé. Rodina nepožaduje, alespoň většinou, žádný úrok, ani netrvá na podpisu písemné smlouvy. Zmínit je také třeba vysokou toleranci při splácení. Rodina navíc nepožaduje potvrzení o příjmu, ani nenahlíží do registru dlužníků. Je to také rychlá půjčka, protože rodina neřeší administrativu a peníze poskytne okamžitě.
Půjčka v rodině je většinou založená jen na vzájemné důvěře. Lidé mívají pocit, že smlouva není nutná, protože se přece znají, nebo na ní netrvají, aby se druhá strana snad neurazila. Dlužníci automaticky počítají s tím, že rodina počká, nebude na ně tlačit jako banka a hrozit jim každý měsíc soudy a exekucemi.
To je bohužel i častý důvod, proč se peníze původnímu vlastníkovi mnohdy nevrátí. Dlužník se začne vyhýbat nejen splácení půjčky, k čemuž ho v podstatě nic nenutí, ale nakonec i jejímu poskytovateli. Nesplacená půjčka se tak může stát příčinou rozvrácení vztahů. Jak se tomu vyvarovat?
Peníze půjčujte pouze tehdy, když na to máte
I půjčování v rodině a mezi přáteli by mělo mít jasná pravidla a podmínky. Nebojte se říct ne, pokud sami nemáte dost, nebo dotyčnému nedůvěřujete na 100 %. Je hezké pomoci blízké osobě, která peníze akutně potřebuje, ale ne na úkor vašeho životního standardu. Pokud se vám peníze nevrátí, můžete na to sami zle doplatit.
Než na žádost o půjčku odpovíte ano, ujistěte se, že vám uvolněné peníze nebudou chybět i hodně dlouhou dobu. Přemýšlejte nad tím, jak se zachováte, když se dotyčný nebude mít k tomu, vám peníze vrátit vůbec. Jste ochotni se s takovou finanční ztrátou smířit?
Podobný stylem uvažujte o výši půjčky. Pokud vás člen rodiny požádá o 100 000 Kč, ale vy můžete poskytnout nejvýše polovinu, nenechte se přesvědčit k vyšší částce.
Naše rada: V rámci rodiny se nebojte s dotyčnou osobou probrat jeho finanční situaci do větší hloubky. Ptejte se, na co půjčku potřebuje, zda je to opravdu nutné. Pokuste se najít i jiné řešení. Nejste banka a máte právo vědět, zda budou vaše peníze využity smysluplně.
Předem si ujasněte podmínky půjčky v rodině
Půjčka v rodině nebo mezi přáteli se často odehrává ve stylu „až budeš moct, tak mi peníze vrátíš“. To je sice milé, ale touto větou si štědřejší příbuzní a přátelé koledují o to, že už své peníze nikdy neuvidí. Buďte důslední. Pořádek totiž opravdu dělá přátele.
Pokud s půjčkou souhlasíte, předem si ujasněte podmínky. Nezapomeňte ani na písemnou smlouvu. Ta by měla obsahovat identifikaci obou stran, celkovou výši půjčky, výši splátek a termín splatnosti a samozřejmě podpisy. Jedná-li se o větší sumu, přípravu smlouvy raději přenechte právníkovi.
Co dělat, když vám rodina nepůjčí
Ne vždy žádost o půjčku v rodině či mezi přáteli vyjde. Řešení nabízí standardní bankovní či nebankovní půjčky, kde lze narazit i na půjčky bez doložení příjmu a půjčky bez registru. S porovnáním a výběrem správné půjčky vám pomohou úvěrové srovnávače. Půjčku důkladně zvažte a vždy dbejte na zásady bezpečného a zodpovědného půjčování.