Za zlepšující se ekonomikou stojí klesající ceny energií na světových trzích a odeznívající potíže v dodavatelských vztazích. Navzdory poklesu cen energií však bude konečná cena pro domácnosti snižovaná jen postupně a vyšším cenám budou české domácnosti čelit ještě letos. Podobný vývoj je očekáván i na trhu s půjčkami.
Úrokové sazby ČNB začnou klesat
Podle ekonomů úrokové sazby ČNB v květnu dosáhly svého vrcholu a měly by začít pomalu klesat. Prognózy vývoje sazeb jsou však pro rok 2023 velmi různorodé.
Některé zmiňují stabilní vývoj, jiné mírný pokles a další předpokládají citelnější pokles úrokových sazeb až na 6 %. Vyloučit ale nelze ani mírné zvýšení v brzké době. Česká bankovní asociace (ČBA) předpovídá, že na konci letošního roku bude základní sazba ČNB činit 6,5 % a na konci roku 2024 klesne na 4,25 %.
Trh s půjčkami a hypotékami mírně ožil
Probíhající změny začaly zatím jen nepatrně ovlivňovat bankovní i nebankovní půjčky a hypotéky, přesněji řečeno jejich úrokové sazby a RPSN. Zejména hypoteční trh se od poloviny minulého roku ocitl v útlumu a počet uzavřených hypoték byl nejnižší za poslední dvě desetiletí.
Úroková sazba u hypoték se momentálně pohybuje okolo 6 % a stále platí, že je na nejvyšší úrovni za posledních 20 let. Reálné nabídkové sazby se pohybují mezi 6 až 7 %, přičemž průměr za posledních šest měsíců stagnuje těsně nad 6 %.
Úroková sazba u spotřebitelských úvěrů se meziměsíčně snížila na 9,45 %. Podle analytiků se úrokové sazby nebudou pravděpodobně výrazně měnit ani v nadcházejícím období.
Výrazné změny úrokových sazeb u půjček není očekáván
Další vývoj úrokových sazeb u hypoték a půjček bude obecně záviset na dalším vývoji inflace. Dle prognózy ČNB dosáhla inflace vrcholu na konci roku 2022 a letos by měla klesat. Pokles úrokových sazeb u hypoték však bude pozvolný a nízkých úrokových sazeb z let 2020 a 2021 se jen tak nedočkáme.
Chcete-li mít přehled o aktuálních úrokových sazbách, sledujte srovnání půjček online, kde najdete současnou nabídku nebankovních i bankovních půjček.