Rostoucí ceny ve stavebnictví patří k hlavním příčinám prodražování výstavby rodinného domu. Pokud před rokem stačilo 10 milionů Kč, letos si lidé připlatí dalších cca 20 milionu Kč navíc. Zatím nekončící růst cen prohlubuje už tak zhoršenou dostupnost vlastního bydlení a situace se v nejbližších měsících pravděpodobně výrazně nezmění.
Meziroční růst cen materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v roce 2023:
Leden |
14,3 % |
Únor |
13,8 % |
Březen |
10,2 % |
Duben |
6 % |
Zdroj: ČSÚ
Možnosti řešení, když původní hypotéka nestačí na dostavbu
Pro stavějící, jimž se kvůli nárůstu cen ve stavebnictví, případně i z jiných důvodů, zvýší rozpočet na stavbu domu, existuje několik řešení:
- Navýšení původní hypotéky,
- žádost o druhou menší samostatnou hypotéku nebo půjčku na bydlení dle nabídky banky,
- nečerpat celou hypotéku, stavbu zakonzervovat a pokračovat, až se situace na trhu zlepší,
- nečerpat hypotéku vůbec.
Navýšení stávající hypotéky umožňují jen některé banky
Podmínky se u jednotlivých bank liší, a je proto doporučeno se na možnost navýšení stávající hypotéky ptát nejlépe už při jejím sjednávání.
Například u ČSOB je nutné požádat o druhou hypotéku nebo půjčku na bydlení do 1 milionu Kč. Česká spořitelna nemá problém hypotéku navýšit až o 20 %. Komerční banka nabízí Hypotéku 2 v 1, kdy lze požádat až o dalších 800 000 Kč navíc k původní částce. Air Bank, Fio banka a mBank řeší jednotlivé žádosti individuálně.
Přerušení a ukončení čerpání hypotéky může být zpoplatněno
V horším případě se lidé uchýlí k rozhodnutí čerpání hypotéky pozastavit nebo ji vůbec nezačnou čerpat. Stavbu poté buď nabídnou k prodeji nebo se rozhodnou počkat, až ceny stavebního materiálu klesnou na přijatelnou úroveň.
Také v tomto případě zastávají hypoteční banky rozdílné podmínky. Některé si za odstoupení od hypotéky účtují poplatek až 5 % z nevyčerpané částky, jiné nic. Některé banky si poplatek naúčtují, ale jeho výše se může lišit podle důvodu ukončení čerpání. Rozhodující roli může hrát i zbývající výše hypotéky.
Například Raiffeisenbank a Equa bank si účtují poplatek pouze tehdy, když nebylo vyčerpáno více než 50 % z objemu hypotéky. U UniCredit Bank je hraniční 20 % nevyčerpané hypotéky. Komerční banka si bere 5 %, Air Bank a Fio banka si poplatek neúčtují a mBank si účtuje 4 000 Kč. Ostatní banky případy řeší individuálně dle situace konkrétního klienta s přihlédnutím k objektivním okolnostem.