Před devíti lety Čechy potrápila ekonomická krize. Její následky odeznívají ještě teď. Teprve v letošním roce lze říci, že se Češi zbavili strachu z půjček. Naopak si půjčují více a více. Klasické spotřebitelské úvěry začali využívat i při pořizování vlastního bydlení na místo hypoték, jejichž podmínky se opět zpřísnily. Centrální banka zveřejnila statistiky a podle posledních čísle si Češi půjčili více než 11 miliard korun, což je nejvíce v dosavadní historii.
"Ekonomice se daří, nezaměstnanost je nízká a lidé se příliš nebojí, že práci ztratí," potvrzuje naše slova i finanční odborník Marek Hatlapatka, hlavní stratég ve společnosti Cyrrus. Lidé si půjčili v průměru více než před Vánoci, kdy si lidé tradičně půjčují absolutně nejvíce.
Půjčky jsou nejlevnější v historii
Jedním z důvodů, proč je o půjčky takový zájem, jsou nižší celkové roční náklady, které v březnu poprvé ve své historii klesly pod 10 %. V loňském roce průměrné celkové roční náklady neklesly pod 14 %. Není divu, že si lidé půjčili o 26 % více než v předešlých letech. "Tento pokles sazeb a příznivý vývoj ekonomiky zvýšily ochotu lidí půjčit si na dlouhodobou spotřebu. Bude v tom ale i propojení s hypotékami," uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.
Už je to tak, počet a objem půjček v březnu velkou měrou ovlivnily i hypotéky. Od letošního dubna totiž nesmí banky na základě doporučení České národní banky poskytovat hypotéky ve výši 90 % LTV a více. Hodně lidí si tedy snažilo vyřídit hypotéku ještě před 1. dubnem. Nebo se lidé oněch 10 % snažilo a snaží získat právě prostřednictvím spotřebitelského úvěru. České národní bance se takové “obcházení” nelíbí, nic s tím ale nenadělá.
Banky hlásí zájem o půjčky vyšší až o 50 %
Vyšší zájem o půjčky potvrdily také finanční poradci a banky. "Nejčastěji pomáháme klientům sjednat spotřebitelské úvěry, které slouží jako doplněk k hypotéce. Lidé je využívají na vybavení zakoupených bytů a domů," uvedl Filip Duchoň, obchodní ředitel společnosti Fincentrum a dodal: "Apetit klientů roste tak, že některým jejich záměr musíme čas od času vymluvit. Stále platí, že čerpání půjčky na zbytné a rychle spotřebované statky není zdaleka rozumné".
Banky evidují meziroční růstu zájmu o spotřebitelské úvěru dokonce až o 50 %. "Zaznamenali jsme meziroční padesátiprocentní nárůst těchto úvěrů. Většinou jdou na nákupy auta, nábytku nebo dalšího vylepšení domácností," sdělil Ondřej Hák, ředitel oddělení úvěrových produktů Equa bank. UniCredit bank hovoří od 30 %. Ostatní banky neuvedly žádná čísla, ale nárůst zájmu potvrzují. Bankám samozřejmě taková situace vyhovuje a spotřebitelské půjčky propagují stále více. Mnohé nabízí velmi nízké úrokové sazby pod 7 %. Ty však bývají dostupné pouze pro vybrané klienty, kteří splní jejich podmínky. I nadále však české úvěry patří k nejdražším v porovnání s ostatními evropskými zeměmi. Například ve Švédsku činí průměrný úrok u běžné spotřebitelské půjčky necelá 4 %.