Finanční problémy řešte včas
Potíže se splácením je nejrozumnější řešit s věřitelem hned. Poskytovatelé půjček mívají pro problémové dlužníky připraveny různé způsoby řešení. Přeci jen je v jejich zájmu peníze získat zpět, i když později, než složitě vymáhat dluhy soudní cestou.
Pokud nebudete s věřitelem hledat řešení, naúčtuje vám sankce za každý den prodlení a to včetně samotných upomínek. Jestliže bude problém s nesplácením půjčky trvat dlouho a vy odmítnete komunikovat, s největší pravděpodobností skončíte u soudu. Ten na vás vyhlásí exekuční řízení a vy tak riskujete zabavení majetku.
Zamyslete se nad svými příjmy i výdaji
Prvním krokem nastalé situace by měla být důsledná analýza osobních financí. Ztrátu nebo snížení příjmu domácnosti by mělo doprovázet upravení rodinného rozpočtu a snížení zbytných výdajů tak, abyste dál zvládali hradit výdaje nezbytné, tedy náklady na bydlení, potraviny, splátky půjček a další.
Snížit lze i nezbytné výdaje, a to díky změně dodavatele energií či mobilního operátora, nebo třeba aktualizací pojistných smluv. Zda za výše uvedené neplatíte více, než je nutné, zjistíte s pomocí praktických online srovnávačů dodavatelů energií, pojištění i půjček.
S bankou i nebankovními věřiteli začněte jednat co nejdříve
Jakmile se problém se zaplacením splátky objeví, neprodleně kontaktujte věřitele a informujte ho o situaci, v níž jste se ocitli. Řešení existuje několik. Ve finanční tísni můžete využít možnosti splátkových prázdnin nebo požádat o změnu a úpravu splátkového kalendáře.
Splátkové prázdniny znamenají odložení splátek až o několik měsíců. Doba splácení se o tuto dobu automaticky prodlouží. Pozor dávejte na podmínky. Doba prodloužení se liší dle poskytovatelů. Někteří mohou mít navíc tuto službu zpoplatněnou. Platí to zejména pro krátkodobé půjčky, kde je často za prodloužení splatnosti účtován nemalý poplatek.
Úprava splátkového kalendáře bývá pro obě strany efektivní dlouhodobé řešení, které spočívá ve snížení výše měsíční splátky a prodloužení doby splácení. Tento způsob je bezpečný a zpravidla akceptovatelný pro obě strany - věřitele i dlužníka.
Máte-li k půjčce sjednané pojištění schopnosti splácet, v případě ztráty zaměstnání nebo dlouhodobé nemoci vám s úhradou splátek pomůže pojišťovna.
Nahraďte půjčku levnější nebo slučte více půjček do jedné
Pokud řešíte jednu problematickou půjčku, můžete ji refinancovat. Jde o náhradu drahého úvěru levnější alternativou, ať už u stejného nebo konkurenčního poskytovatele. Refinancování se nejčastěji provádí u hypoték.
Splácíte-li několik úvěrů najednou, elegantním řešením může být jejich sloučení do jedné větší a zároveň výhodnější půjčky. To je konsolidace. Díky konsolidaci můžete splácet méně a výhodou bývá také větší přehled o splácení jako takovém. Konsolidovat lze nejen běžné úvěry, ale také kreditní karty a kontokorenty.
V obou případech platí, že byste si měli vše nejprve důkladně promyslet a propočítat, abyste svou stávající finanční situaci naopak nezhoršili.