Některé potřeby a životní situace se běžně řeší půjčkou. Pokud vám stačí pár tisíc korun, není nutné se zadlužovat na roky, pomoci může menší půjčka na kratší dobu. Výběru krátkodobé půjčky je však třeba věnovat zvláštní pozornost.
Co jsou krátkodobé půjčky
Krátkodobou půjčku snadno poznáte podle nízké částky, krátké doby splatnosti a vyšší úrokové sazby nebo jednorázového poplatku za půjčení. Většinou se jedná o úvěry v rozmezí 1 000 až 20 000 Kč se splatností do 30 dní.
Tento typ půjček poskytují nebankovní společnosti, které je prezentují jako půjčky vhodné na nenadálé výdaje jako nákup nové ledničky nebo překlenutí nedostatku financí před výplatou.
Proto se také používají názvy krátkodobé půjčky před výplatou nebo krátkodobé půjčky ihned.
Hlavní výhodou je širší dostupnost a rychlé vyřízení
U krátkodobých půjček je zdůrazňována rychlost vyřízení a lepší dostupnost. S ohledem na nízkou výši půjček jsou na žadatele kladeny menší nároky. To je také důvod, proč bývá o tento druh půjček zájem mezi lidmi s nižšími příjmy a horší bonitou.
Vyřízení tohoto typu půjček obvykle probíhá online, případně telefonicky. Některé půjčky lze online vyřídit od A do Z, u jiných je vyžadován hovor s obchodním zástupcem, některé zas mohou vyžadovat osobní podpis smlouvy o půjčky. V ideálním případě může mít žadatel peníze na účtu téměř ihned.
První půjčka může být zdarma
Narazit můžete na první půjčku zdarma bez úroku a jakýchkoliv poplatků. Úspěšný žadatel vrátí pouze půjčenou částku a nic navíc.
Tato nabídka platí pouze pro nové zákazníky a vyplatí se jen tehdy, jste-li si 100% jisti, že peníze vrátíte ve stanoveném termínu. U první půjčky zdarma může být doba splatnosti zkrácená ze 30 dní na 14 dní.
Riziko krátkodobých půjček spočívá ve vysokých poplatcích
Jedná se o poplatky za poskytnutí půjčky, za prodloužení doby splatnosti a při prodlení se splácením. U krátkodobých půjček jsou tyto poplatky vysoké. Je to cena za nižší nároky a rychlé sjednání.
Při výběru mezi sebou porovnejte různé nabídky a u poskytovatele si všímejte zejména:
- výše poplatku za poskytnutí půjčky,
- celkové výše splatné částky,
- výše poplatku za prodloužení splatnosti,
- sankcí za pozdní splacení.
Vybírejte půjčku s nejvýhodnějšími parametry. Nejlepší je vypočítat rozdíl mezi půjčenou a splatnou částkou. Pokud si potřebujete půjčit 10 000 Kč a vrátíte 15 000 Kč, výhodné to není.
Proč RPSN u krátkodobých půjček není objektivní
Obecně je doporučeno řídit se RPSN, který je považován za ukazatele výhodnosti půjčky. U krátkodobých půjček se RPSN pohybuje ve stovkách až tisících procentech. Čím je půjčka nižší a splatnost kratší, tím je RPSN vyšší.
I kdyby úrok nebyl 150 Kč, ale 10 Kč, i tak by se RPSN pohybovalo nad 60 %. Každému je přitom jasné, že poplatek 10 Kč za půjčku 1 000 Kč není příliš.
Pozor na krátkodobé půjčky v insolvenci
Opatrní buďte v případě nabídek na půjčky v insolvenci lákající dlužníky na snadné řešení finančních problémů. To platí pro krátkodobé půjčky bez doložení příjmu. Máte-li finanční potíže, neřešte dluhy dalšími půjčkami a využijte bezplatnou odbornou pomoc, kterou nabízí například poradny ve finanční tísni.
Pozor na vysoké sankce za nesplácení
Kromě vysokých úroků a poplatků představují další problém sankce za pozdní splátky. Riziko, že dlužník neuhradí půjčených 10 000 Kč do 30 dní je poměrně značné. Připlatit si tak žadatelé mohou za prodloužení splatnosti nebo je čekají vysoké sankce
Bohužel tyto poplatky a sankce bývají hlavním zdrojem zisků celé řady společností, které se na krátkodobé půjčky zaměřují. Naštěstí existují i férové krátkodobé půjčky. Stačí srovnávat a číst smluvní podmínky.