Novela zákona plánuje zavedení přísných podmínek pro všechny poskytovatele nebankovních půjček, stanovuje horní hranici sankcí za nesplácení a mění pravidla u splácení hypotéky. Nově se bude zákona týkat všech půjček, hranice 5 000 korun bude konečně smazána. A právě to bylo v minulém zákoně dosti kritizováno. "Mnoho poskytovatelů úvěrů dosud půjčuje do 4 999 korun s cílem vyhnout se zákonným povinnostem," uvedla Lenka Jurošková, náměstkyně ministra financí.
Přísnější podmínky vyčistí trh půjček od nepoctivých poskytovatelů
Dnes smí půjčky nabízet v podstatě kdokoliv s odpovídajícím živnostenským oprávněním. Není divu, že na trhu s půjčkami působí více než 50 000 nebankovních poskytovatelů půjček. To by se za pár dní mělo změnit. Po uvedení novely zákona v platnost se většině poskytovatelů nebankovních půjček změní život, respektive se změní pravidla tohoto byznysu.
Kontrolou nad nebankovními společnostmi bude nově pověřená Česká národní banka, nikoliv Česká obchodní inspekce, jak tomu bylo dosud. Půjčky bude smět pouze ten, kdo bude disponovat povolením uděleným Českou národní bankou, složí zkoušku z odborné způsobilosti a doloží kapitál ve výši 20 milionů korun. Osoba či firma, která tyto podmínky nesplní, bude nucena živnost ukončit.
Stávající firmy budou smět o licenci zažádat po dobu následujících šesti měsíců. Česká národní banka bude mít lhůtu osmnáct měsíců na vyřízení žádostí. Firmy, které licenci neobdrží, budou muset okamžitě ukončit činnost. Pokud tak neučiní, bude jim hrozit pokuta ve výši 20 milionů korun.
Zákon stanoví horní hranici sankcí
Tisíce nepoctivých firem nejvíce těžilo z tučných sankcí, které si účtovaly za pozdní splácení. Výše jednotlivých sankcí často převyšovala i výši poskytnuté půjčky. Vláda odmítla stávající situaci považovat za normální, a proto se rozhodla stanovit strop sankcí.
Po uvedení zákona budou moci úvěrové firmy nesplácejícím klientům naúčtovat 70 procent z celkové částky, maximálně však 200 000 korun. Denní sankce smí činit 0,1 procenta denně z dlužné částky. Strop by údajně měl přinést lidem větší jistotu a ochotu splácet své závazky.
Půjčka jen pro ty, co na ní mají
Všichni poskytovatelé půjček budou muset splnit povinnost ověřování bonity neboli schopnosti splácet každého klienta. Za nesplnění této povinnosti mu bude hrozit pokuta a zneplatnění úvěrové smlouvy. Dlužník tak bude povinen uhradit pouze půjčenou částku, nikoliv domluvené úroky. “Pokud klient využije tohoto práva, nebude muset platit ani úroky, smluvní pokuty a ani další náklady, které by měl v souvislosti s půjčením prostředků jinak hradit,“ řekl Vít Mikolášek, ředitel úseku právních služeb Partners.
Splácení hypotéky bez sankcí
Kritika se hrnula také na vysoké poplatky za předčasné splacení hypotéky. I to by se mělo změnit a lidé by za svoji aktivit neměli být pokutováni. Podle novely zákona by dlužník měl právo jednou ročně splatit 20 procent úvěry bez sankce. Tato změna by se bohužel měla týkat pouze nově sjednaných hypotečních úvěru sjednaných od data účinnosti tohoto zákona.
„Lidé navíc budou moci splatit úvěr na bydlení zdarma v případě zásadních životních situací. Půjde o případy úmrtí, dlouhodobé nemoci či invalidity dlužníka, jeho manžela nebo partnera, které by vedly ke snížení schopnosti spotřebitele splácet spotřebitelský úvěr na bydlení,“ dodal Vít Mikolášek.
TIP: Ověřené půjčky pro všechny nabízí i různé půjčkové srovnávače, využijte třeba ten na Půjčka.cz. Zde si půjčky nejen porovnáte, ale vyřídíte od A do Z online. Vyberte si svou ideální půjčku bez rizika i vy!