V České republice mohou půjčky nabízet banky a nebankovní společnosti disponující licencí udělovanou ČNB. Bankovních půjček se bát nemusíte. Zvýšené riziko podvodného chování hrozí u některých nebankovních společností. Jak poznáte neseriózní poskytovatele a na co byste si při výběru půjčky měli dávat obzvláště velký pozor?
Nelegální trh s půjčkami
Některé společnosti, které nezískaly licenci ČNB, činnost neukončily. Stáhly se na černý trh, kde půjčky nabízí nelegálně dál. Přesto se najdou lidé, kteří jejich služby využijí. Vyhnout se nepoctivým poskytovatelům není složité. Než jakoukoliv nabídku na půjčku využijete, ověřte si, zda daná společnost splňuje zákonné podmínky a vlastní licenci ČNB. Tuto informaci najdete na stránkách ČNB.
Záloha na půjčku předem
Dalším varovným signálem je požadavek poskytovatele půjčky o uhrazení poplatku předem. Důvěřivým žadatelům naslibují rychlé peníze a výhodné podmínky. Jakmile zaplatí zálohu, okamžitě ukončí kontakt. Obelhaný zájemce půjčku nezíská a navíc přijde o peníze. Může jít o stovky až tisíce korun.
Placené telefonní hovory
Na podobném principu fungují takzvané telefonické půjčky. Na inzerát narazíte na internetu či v novinách. Abyste půjčku získali, musíte zavolat na uvedené číslo. Jenomže málokdo si uvědomí, že číslo je zpoplatněno a hovor ho bude stát nemalé peníze. O žádnou nabídku na půjčku se samozřejmě nejedná. Telefonní hovor je uměle prodlužován, aby zájemce provolal co největší sumu.
Půjčky bez registru
Dle zákona o úvěru jsou poskytovatelé povinni žadatele prověřovat a nabízet půjčky pouze těm, kteří jsou schopni úvěr řádně a bez problémů splácet. Seriózní společnosti vyžadují potvrzení o příjmu a nahlížejí do registrů dlužníků. Tyto kroky současně chrání i samotné zájemce, kteří se nemohou zadlužovat.
Pokud poskytovatel nabízí půjčku bez prověření bonity, může to značit, že mu nejde ani tak o řádné a rychlé splácení sjednaného úvěru, jako spíše o inkasování vysokých sankcí za pozdě uhrazené splátky a upomínky.
Nestandardní nabídky
Renomovaní věřitelé dnes už standardně inzerují nabídky půjčky na internetu, a to na svých webových a dalších stránkách. Nejčastěji se jedná o srovnávače půjček online.
Nabídky poskytované pouze telefonicky, e-mailem či letákem v poštovních schránce nebo na ulici je doporučeno ignorovat.
Nesrozumitelné smlouvy
Významnou roli hraje také obsah smlouvy o půjčce, která by měla být maximálně stručná, přehledná a srozumitelná. Neseriózní poskytovatelé do textu ukrývají spoustu kliček a vět, které by vás v budoucnosti mohly stát úspory. Pokud se poskytovatel brání vysvětlování a navíc tlačí na podpis, je to téměř na 100 % podvodná nebo neférová půjčka.
Závěrečné shrnutí
Nechcete-li skončit po uši v dluzích, výběru bezpečné půjčky věnujte dostatečnou pozornost a čas, a dodržujte následující postup:
- Půjčky vybírejte zásadně na seriozních webech.
- Vybraného poskytovatele vždy prověřte na stránkách ČNB.
- Prohlédněte si web a hledejte důležité informace (např. fyzické sídlo firmy, funkční telefonický a e-mailový kontakt a jiné).
- Zkontrolujte, zda jsou u půjčky uvedeny veškeré zákonné údaje (výše úrok a RPSN, poplatky a další).
- Nechte si zodpovědět doplňující otázky k úvěru.
- Vyžadujte smlouvu k přečtení bez jakéhokoliv nátlaku.
- Ujistěte se, že je smlouva přehledná a srozumitelná.
- Nepodepisujte smlouvu ani jiné dokumenty pod tlakem.
- Nikdy neplaťte žádné poplatky předem.