Získat potřebné peníze je téměř nemožné, sdílí stejný názor většina podnikatelů. Banky jsou vůči podnikatelským nováčkům silně nedůvěřivé a seriózní nebankovní poskytovatelé půjček také. Ty méně nedůvěryhodné je lepší neoslovovat vůbec. Kde tedy vzít peníze a nekrást? Naštěstí se v nabídkách bank začínají objevovat speciální nabídky půjček pro začínající podnikatele.
Banky přestávají vnímat začínající podnikatele jako rizikové
V minulosti banky považovaly začínající podnikatele za vysoce rizikové klienty, a když už jim půjčku schválily tak pouze ve výši několika desítek tisíc korun. Banky se tímto způsobem jednoduše chránily před rizikem, který spočíval v možném neúspěchu následovaného krachem.
Situace se však v posledních letech začala pomalu měnit. “Česká republika v loňském roce zaznamenala nejvyšší nárůst nových firem za posledních sedm let. A velká skupina potencionálních klientů banky začala zajímat. Většina z nich bude v začátcích hledat možnosti financování. Velice mě proto těší, že se nám s podporou Evropského investičního fondu podařilo nabídnout těm, kteří jsou ve svém podnikání na startovní čáře, produkt, díky němuž budou moci snadněji realizovat své záměry,” uvedl Albert Le Dirac’h, generální ředitel Komerční banky.
Právě Komerční banka jako jedna z prvních přišla se zajímavou nabídkou půjčky pro začínající podnikatele s nulovou podnikatelskou historií. Jediné, co podnikatelé potřebují, je živnostenské oprávnění (IČO) a dobře vypracovaný podnikatelský záměr. Tento projekt umožnila garance Evropského finančního fondu, který v případě neúspěchu pokryje až 80 procent vzniklých pohledávek.
“Abychom klientům ulehčili situaci, připravili jsme dotazníky, které si klienti mohou stáhnout na našem webu. Získají tak jasnou představu, co nás při hodnocení jejich záměru konkrétně zajímá. Tento způsob objektivně definuje otázky, které nás zajímají, a eliminuje doplňující dotazy, které proces zbytečně brzdí,” vyjádřil se k projektu mluvčí banky Michal Teubner.
Komerční banka nezůstane jedinou a brzy budou jejího kroku následovat i další významné bankovní domy. Alespoň se tak vyjádřili zástupci bank GE Money Bank (nyní Moneta Money Bank) a UniCredit Bank. I ony budou pravděpodobně půjčky poskytovat se zárukou již zmiňovaného Evropského investičního fondu. Nové půjčky pro začínající podnikatele by se v jejich produktových nabídkách měly objevit v červnu letošního roku.
Kontokorent jako jeden ze způsobu financování
Půjčka je nejvýhodnější způsob, jak získat peníze do začátku podnikání. Ne každý začínající podnikatel na ni však dosáhne. Jaké další možnosti má a existují vůbec nějaké? Buďme upřímní. Začínající podnikatel opravdu nemá moc na výběr a vedle půjčky tak lze využít kontokorent pro podnikatele. Ty se dají najít v nabídkách více bank.
Například Fio banka nabízí nezajištěný kontokorent až do výše 1,5 milionů korun. Poskytne jej však pouze tehdy, pokud je podnikatelský záměr uznán jako smysluplný a nadějný. Vcelku šikovný produkt pro drobné podnikatele nabízí také UniCredit Bank v podobě kontokorentu do výše 150 tisíc korun bez nutnosti dokládat příjem.
Podobné řešení lze najít také u České spořitelny, u níž mohou začínající podnikatelé narazit na podnikatelské konto s menším kontokorentem na dva roky zdarma. “Pokud by začínající podnikatel potřeboval do rozjezdu vyšší částku, pak může využít našeho programu Inostart, díky kterému nabízíme jako jediná banka v České republice úvěry určené pro klienty s inovačním záměrem. Pro start-upy nabízíme zdarma půl roku konzultací podnikatelských plánů s firemním bankéřem z dané oblasti,” dodává mluvčí České spořitelny Veronika Exnerová.
TIP: Neúčelové či kontokorentní úvěry najdeme také u Raiffeisenbank či Sberbank. Začínající podnikatelé si rovněž mohou vybrat půjčku z nabídky nejlépe osvědčených a ověřených nebankovních společností. Porovnat půjčky si můžete například na stránkách Půjčka.cz.