Pokud studujícím na uhrazení studijních nákladů nestačí finance od rodičů nebo z brigád, ke slovu přichází půjčka. V tomto případě některé banky nabízí půjčky pro studenty a další výhodné finanční produkty.
Kdo o půjčku pro studenty žádá nejčastěji
Nabídka je určena primárně pro studenty vysokých škol. Středoškoláci bývají buď vyjmuti nebo mohou úvěrem zaplatit pouze školné.
O půjčku pro studenty většinou žádají:
- posluchači denního, někdy i kombinovaného studia na VŠ, ať už ČR nebo zahraničí,
- doktorandi a studenti programu MBA,
- studenti víceletých odborných škol.
Na co vše je možné studentskou půjčku využít
Stejně jako u běžné spotřebitelské půjčky “pro dospělé” je i zde třeba důsledně zvážit, zda je plánovaný účel půjčky smysluplný či nikoliv. Nejčastěji si studenti bez příjmu půjčují na:
- školné na soukromé škole,
- studium a kurzy v zahraničí,
- odborné kurzy a stáže,
- studijní materiály a pomůcky (např. učebnice, studijní notebook),
- ubytování a jiné běžné výdaje za studia.
Podmínky získání půjčky pro studenty
Kromě běžných dokumentů, mezi něž patří jeden až dva doklady totožnosti, musí student k žádosti o půjčku doložit navíc potvrzení o studiu s předpokládanou dobou jeho ukončení.
Dalšími podmínkami bývají věk 18 let, trvalý pobyt v ČR a požadavek na ručitele, případně spoludlužníka, který se za poskytnutý úvěr osobně zaručí a jehož bonitu si banka ověří. Nejčastěji v roli ručitele nebo spoludlužníka vystupuje jeden z rodičů nebo prarodičů.
K získání půjčky musí student splnit několik podmínek:
- věk 18 až 26 let,
- potvrzení o statusu studenta (např. ISIC karta),
- vlastní bankovní účet,
- potvrzení o nějakém příjmu (stačí brigáda),
- může být požadován i ručitel (většinou rodiče).
Kdo půjčky pro studenty bez příjmu nabízí
Nabídka půjček pro studenty není v Česku zdaleka tak pestrá jako například v USA, kde studium stojí několinásobně více. Nejlepší je nahlédnout do nabídek tuzemských bank a zjistit, které z nich tyto půjčky aktuálně nabízí. Ovšem české banky častěji nabízí běžné účty pro studenty bez poplatků a s kontokorentem.
Půjčky pro studenty nabízí i některé nebankovní společnosti. Zde je však na místě velká obezřetnost. Doporučujeme si každého nebankovního poskytovatele nejprve prověřit, zjistit si o něm co nejvíce informací a vyhýbat se už na první pohled pochybným nabídkám.
Výhody půjček pro studenty bez příjmu
Obecně jsou studentské půjčky výhodnější než běžné úvěry. Banky totiž nabízí studentům půjčky s nulovými nebo jen minimálními poplatky, nižšími úroky a mnoha dalšími benefity.
Jednou z hlavních výhod studentských půjček bývá možnost odloženého splácení. Většina studentů nemá takové příjmy, aby půjčku zvládali splácet během studií. Začátek splácení je proto odložen na dobu, kdy studia ukončí a nastoupí do zaměstnání na plný úvazek.
Další možnosti financování studia
Jedná-li si o nižší částky, například peníze na koupi notebooku nebo jiných studijních pomůcek, lze k financování využít jiné úvěrové produkty. Třeba kreditní kartu pro studenty a kontokorent u studentských účtu, které bývají bez poplatků. Tyto produkty jsou vhodné zejména pro řešení akutních a krátkodobých potřeb.