Oprávnění
Pokud potřebujete co nejdříve finanční injekci, která vám zajistí důstojné fungování po několik následujících týdnů nebo měsíců, dávejte si při výběru vhodného poskytovatele pozor na všechny, kteří své obchodní praktiky budou schovávat za současný stav a covid-19. Vždy si v registru ČNB ověřte, jestli má poradce, zprostředkovatel a hlavně samotný poskytovatel půjčky patřičná oprávnění. Pokud ne, raději se poohlédněte někde jinde.
Úrok a hodnota RPSN
Protože je nabídek nejrůznějších půjček na našem trhu i přes nedávnou regulaci nepřeberná spousta, je dobré je mezi sebou vzájemně porovnat. K tomu vám poslouží praktické online srovnávače a nezávislé kalkulačky. Jednoduše si navolíte, o jak velkou částku máte zájem a specifika produktu (například půjčka bez registru, půjčka bez dokládání příjmů potvrzením od zaměstnavatele, půjčka bez ručitele apod.) a vyberte si z aktuální nabídky vhodných produktů. Při výběru sázejte nejen na úrok, ale také hodnotu RPSN. Ta má totiž mnohem lepší vypovídací schopnost.
Transparentní podmínky
Ještě před tím, než oslovíte vybraného poskytovatele půjčky, zjistěte si o něm maximum informací. Ty najdete buďto na jeho oficiálních webových stránkách nebo v diskuzích a fórech na internetu. Tady se totiž objevují reálné zkušenosti klientů vybrané společnosti, které vám napoví, jak moc (ne)solidní konkrétní poskytovatel půjčky je. O tom, jestli se vyplatí s ním smlouvu o spotřebitelském úvěru uzavřít, ostatně informují také transparentní a srozumitelné podmínky půjčky, stejně jako jasně stanovený úrok, RPSN, případně sankce za porušení obchodních podmínek a smlouvy.
Splatnost
Není pravidlem, že každou půjčku splácíte jednou za měsíc. Pokud vsadíte na půjčku do výplaty (tzv. mikropůjčku), splatnost se může pohybovat v týdenních (nebo desetidenních) intervalech. Výjimkou u těchto půjček není ani to, že vypůjčené peníze (včetně úroků) budete muset vrátit jednorázově k předem jasně stanovenému datu. Informace o splatnosti najdete ve smlouvě o spotřebitelském úvěru nebo v obchodních podmínkách vybraného poskytovatele. Oba dokumenty si důkladně pročtěte, a pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Pamatujte také na to, že pokud splatnost půjčky nedodržíte, věřitel vám bude účtovat nemalé sankce.
Náš tip: Pokud už dopředu víte, že další splátku půjčky neuhradíte, požádejte o odklad splátek (tzv. splátkové prázdniny) nebo se domluvte na novém splátkovém kalendáři.
Odklad splátek
A odkladu splátek bude věnován také poslední odstavec dnešního příspěvku. V rámci covidové krize došlo ke generálnímu pardonu ministryně financí (více v tiskové zprávě MFČR), který ale skončil v říjnu letošního roku. Klienti bank a nebankovních společností mohli požádat o tří nebo šesti měsíční odklad bez toho, aniž by jim byly účtovány sankce z prodlení se splácením nebo se dostali do úvěrových registrů. Generální pardon sice říjnem skončil, drtivá většina věřitelů ale umožňuje i dnes dlužníkům splátky dál odkládat. O odklad je ale potřeba zažádat a dlužníci musí počítat s tím, že další odložení se už zapíše do úvěrového registru a může negativně ovlivnit jejich případné další žádosti o úvěr.